Ormanada'dan bir portre: Sabahnur Demirci

Gıda güvenliği ve tüketici sağlığında önemli bir halkayı oluşturan Mérieux NutriSciences Türkiye’nin Genel Müdürü Sabahnur Demirci, sağlıklı yaşamın topraktan başladığına inanıyor. Eşi Vedat Demirci, ortaokul eğitimine devam eden kızları Naz ve ABD’de üniversite eğitimine devam eden oğulları Berk ile birlikte Ormanada’da yaşayan Sabahnur Demirci, evinde fesleğenden tıbbi kekik ve biberiyeye, çok özel nane türlerinden domatese uzanan çeşitlilikte ürünler yetiştiriyor.

Sabahnur Demirci Kimdir?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu olan Sabahnur Demirci, gıda sanayiinde uçtan uca tedarik zinciri operasyonları yönetimi, tesis yönetimi, satın alma, planlama, kalite, lojistik , Ar-Ge ve proje yönetimi alanlarında 25 yıllık tecrübeye sahip. Doğadan ve Coca Cola çatısı altında hizmet verdiği 19 yıllık süreçte Kurumsal Strateji Geliştirme Direktörü ve Denetim Operasyon Müdürü gibi çeşitli görevler üstlenen Demirci, Yörsan Gıda ve Süt Ürünleri’nde Teknik Genel Müdür Yardımcısı ve UNO’da Operasyon Danışmanı olarak çalıştı. Ocak 2017’den bu yana da Mérieux NutriSciences Türkiye Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Hayatınızda hangi kentlerin izleri var?

Adana ve Ankara, hayatımda çok önemli izler bırakan, bugün olduğum kişiye dönüşmemi sağlayan kentlerdir. Öğretmen bir çiftin ilk çocuğu olarak Adana’da doğup, büyüdüm. Ailem, akrabalarım Adana’da yaşıyor. Üniversite eğitimimi, kariyerimin en önemli dönemini ve kendi kurduğum ailemi ise Ankara’ya borçluyum. Ankara, eşimle tanıştığım, evlendiğim, çocuklarımı dünyaya getirdiğim kent.

Sabahnur Demirci, sağlık sektöründe kendi işini yöneten eşi Vedat Demirci, Şişli Terakki’de 8. Sınıfa geçen kızları Naz, Boston’da Bentley Üniversitesi’nde İşletme öğrenimi alan oğulları Berk ve özenle baktığı bitkileriyle birlikte Ormanada’da yaşamaktan keyif alıyor.

“Onca taşınma ve ev değiştirme hazırlıkları ardından, kendimizi ait hissettiğimiz yer burası. Ormanada’da, huzurla yaşamayı dilediğimiz, hayalimizdeki evi kurduk.”


İstanbul sizin için nasıl bir anlam taşıyor?

İstanbul’un hayatıma bıraktığı izler, önceki döneme göre daha yeni. 2012 yılından bu yana İstanbul’dayız. Bu kez benim hayata bıraktığım izleri araştırdığım, bu anlamda farkındalığımın arttığı kent İstanbul. Büyülü bir kent. Tüm zorluklarına rağmen her an yaşadığınızı hissettiriyor size.

Eğitim hayatınızın başından itibaren başarılı mıydınız?

Akademik başarıyı, iş başarısını her zaman önemsedim ama aynı zamanda oldukça yoğun bir sosyal hayatın da içinde oldum. Sayılar hakkınızda bir şeyler ifade eder ama her şey de değildir. Adana Kız Lisesi’ni ve ODTÜ Gıda Mühendisliğini üçüncülükle bitirdim. Lisedeyken voleybol oynuyordum, halk oyunlarında, bando takımında ve korodaydım. ODTÜ’de ise eşimle tanıştım ve ODTÜ yıllarında onunla birlikte yine oldukça dolu bir sosyal hayat geçirdik. Asıl olan hayatta bir dengeyi sağlamak.

Kariyer adımlarınız nasıl şekillendi?

Mezun olunca ODTÜ’de yüksek lisansa başladım ve aileme daha fazla yük olmamak adına bir yandan da çalıştım. İlk işim, bir doğal kaynak suyu firmasında oldu. Ardından, bugün milletvekili olan Aylin Nazlı Aka’nın o zamanki İK şirketi HRM’e gittim ve Aylin Hanım beni Doğadan’a yönlendirdi.

Son derece vizyoner sahipleri olan Doğadan’da, bakanlıkla ilişkilerden fabrika kurmaya, ithalat ve ihracata kadar uzanan çok önemli deneyimler edindim. Doğadan büyük bir marka haline geldi ve Coca-Cola’ya satıldı. Kariyer yolculuğum bu kez Coca-Cola’da devam etti. Uluslararası bir kuruluş bünyesinde yaşadığımız kurumsal dönüşüm benim için çok eğitici oldu. O arada İstanbul’a taşındık, Doğadan ve Coca-Cola ana şirketteki görevlerimi İstanbul’dan bolca seyahat ederek yerine getirdim. Kısa bir süre Yörsan’da çalışıp, çalışmaya 6 aylık bir mola verdim.


İstanbul’da bu molayı nasıl geçirdiniz?

İstinye’ye yerleşmiştik. Aileme ve kendime çok daha fazla vakit ayırdığım bir dönemdi. O arada yaşadığımız sitede komşularla ilişkilerimizi ilerlettik, site yönetim kuruluna girdim -ki halen o görevi sürdürüyorum, ancak bunlar beni tatmin etmedi. Sonra bir danışman firma aracılığıyla Mérieux NutriSciences ile görüşmeye başladım. İşe alım süreci çok hızlı gelişti. Mérieux NutriSciences, Kalite Sistem Laboratuvarları ile ortaklığını %100 satın alma ile sonuçlandırmaya karar vermişti ve beni de Genel Müdür olarak Mérieux NutriSciences Türkiye’nin başına konumladılar.

Mérieux NutriSciences Türkiye’de hayatımıza nasıl dokunuyorsunuz?

Kalite, gıda güvenliği, tüketici sağlığı, çevre, biyosidal, kozmetik, ilaç ve tüketici ürünleri ana konularında analiz, denetim, eğitim, danışmanlık ve belgelendirme hizmetleri veriyoruz. Bir markete girdiğinizde karşınıza çıkan ürünlerin çoğunun analizleri, uygunluk değerlendirmeleri, gıda güvenlik sistemlerinin denetimleri tarafımızdan yapılmıştır diyebilirim. Bu nedenle, hayata oldukça “hayati” bir noktadan dokunduğumuzu söyleyebiliriz.

Sizce sağlık nereden başlıyor?

Topraktan. Bir ürünün kalitesini, sağlıklı yetişmesini önce toprağa, sonra doğru üretim yöntemleri kullanmaya borçluyuz. Adana’daki ailem ve akrabalarım toprakla uğraşan insanlardı. Ben de küçük yaştan itibaren toprakla, üretimle haşır neşir oldum. O nedenle evimin toprakla bağı olması benim için önemliydi. Ormanada’da evimin bahçesinde bazı tıbbi ve aromatik bitkileri mikro ölçekte de olsa yetiştirebiliyor olmam benim için o kadar değerli ki.


Ormanada’da yaşamaya nasıl karar verdiniz?

Ormanada projesi ile 2012 yılında daha proje iken tanıştık ama İstanbul’un büyüklüğü ve mesafeler ilk yıllarda bizi korkuttu. Bu nedenle önce İstinye’de bir sitede ev kiraladık ve ardından yine İstinye’de bir bahçe katı satın aldık. Ancak aklımız hep Ormanada’da idi. O arada İstanbul’daki yaşam algımız daha bir oturdu, bu bölgenin aslında karmaşadan uzak ama kentin avantajlarına yakın konumu yeni ulaşım olanaklarıyla daha pekişti. Projeye, altyapı kalitesine, yaklaşıma, evlerin tasarımına bayılmıştık. Bölgenin yeşillikler içinde olması denize ve ormana yakınlığı da cezbediciydi. Sonunda Ormanada’da bu evi beğendik ve ufak tefek revizyonlar sonrasında dokuz ay önce de evimize taşındık.

Ormanada’da yaşamak sizin için ne anlama geliyor?

Onca taşınma ve ev değiştirme hazırlıkları ardından, kendimizi ait hissettiğimiz yer burası. Profesyonel bir yönetim , spor olanakları, çocuklarımızın güvenle dolaşabilecekleri bir yerleşke, sessiz ve sakin bahçemiz, bitkilerimiz, misafirlerimizi büyük bir konforla ağırlayabildiğimiz ev tasarımı... Ormanada’da, huzurla yaşamayı dilediğimiz, hayalimizdeki evi kurduk.

SANAL TUR
İLETİŞİM
FORMU

X

Ormanada hakkında daha detaylı bilgi almak için formu doldurun

BAŞA DÖN

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş’nin Ormanada veya diğer ürün ve hizmetleri ile ilgili kampanyaları, fırsatları ve tanıtımları hakkında; SMS, e-posta ve diğer iletişim araçlarıyla bilgi sahibi olmak isterim.

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş Kişisel Verilerin Korunması Ve İşlenmesi Politikası hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.